Doğal Katı Pekmez 1,500 Kg
Doğal Katı Pekmez 1,500 Kg

Doğal Katı Tahta Pekmez 1,400 Kg (pek1634)

Marka : Markasız
İndirim Oranı : %7 İndirim
Fiyat : ₺300,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺280,00(KDV Dahil)
₺280,00 'den başlayan taksitlerle

Katı Pekmez

Katı Pekmez, pekmez hazırlanırken fazla kaynatılması ya da uzun süre beklemesi sonucunda oluşan bir durumdur ve pekmezin besin değerinden bir şey kaybetmez. Özellikle birçok yörede saklamanın daha kolay olduğu ve daha az yer kapladığı için pekmez bilerek fazla kaynatılır ve katılaşması sağlanır ve kullanılacağı zaman sulandırılır. Fakat bazı kişiler için pekmezin katılaşması kötü olarak düşünülür. Bu gibi durumlarda pekmez tercihe göre ılık su ile sulandırılarak kullanılır ve böylece besin değerinden bir şey kaybetmez.
 
Katı Pekmez Nasıl Sulandırılır:
 
Pekmez ülkemizde hemen hemen her yörede üzüm, dut ya da keçi boynuzu gibi meyvelerden elde edilir. Pekmez hangi meyve ile yapılacaksa o meyvenin şeker ve bir miktar temiz kum ile kaynatılması sonucunda elde edilir, kum pekmez için ezilerek suyu çıkarılan meyvenin içinde kalan partikülleri süzmesi için katılır ve pekmez piştikten sonra içinden süzülerek alınır. Süzülen pekmez yayvan kaplara dağıtılır ve güneşte bir kaç gün bekletilir. Genellikle sürekli pekmez yapan deneyimli hanımlar pekmezin kıvamını tahmin ederler ve ne kadar süre bekletilmesi gerektiğini bilip pekmez kıvama gelince alıp kavanozlara doldurarak serin ve ışık almayan bir yerde saklar ve kış mevsimi boyunca tüketirler. Pekmezin kıvamı bazı yörelerde özellikle kattı yapılır bu hem saklama açısından hem de tüketim açısından bir tercih sebebidir. Pekmezi uzun süre kaynatmak ya da güneşte fazla bekletmek şeklinde katılığı kontrol edilebilir.
 
Bir de pekmezin fazla beklemesi sonucunda istenmeyen bir şekilde katılaşması ya da şekerlenmesi durumu vardır. Bu durumda pekmez besin değerinden bir şey kaybetmez fakat tüketilirken görünümü güzel olmaz bu sebeple pekmezi sulandırmak gerekebilir.
Katılaşmış pekmezi sulandırırken dikkatli olmak gerekir. Özellikle saklama kabı içindeki pekmeze asla su değmemesi gerekir. Su değen pekmez ekşir ve bozulur. Sadece kullanılacak kadarı bir kaba alınır ve ılık su ile yavaş yavaş açılarak istenilen kıvama gelene kadar sulandırılır. Sulandırılmak istenen pekmeze bir den çok fazla su katılmamalıdır. Yavaş yavaş sulandırmak kontrolü elde tutmayı sağlar. 
 
Sulandırılmak istenen pekmeze soğuk ya da kaynar su eklenmez pekmez kesilir ve bozulur. Su oda sıcaklığının biraz üzerinde ılık olmalıdır. Katılaşan pekmezi sulandırarak kullanmak besin değerinden bir şey kaybettirmez. Fakat pekmezin kıvamında aşırı cıvıklık ya da köpüklenme varsa kokusunda ya da tadında ekşilik varsa pekmez bozulmuş demektir bu durumda kullanılmamalıdır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR