Kars Petek Balı 2 Kg ile 2,500 Kg Arası
Kars Petek Balı 2 Kg ile 2,500 Kg Arası
Kars Petek Balı 2 Kg ile 2,500 Kg Arası
Kars Petek Balı 2 Kg ile 2,500 Kg Arası
Kars Petek Balı 2 Kg ile 2,500 Kg Arası

Kars Petek Balı 2 Kg ile 2,500 Kg Arası (bal11111)

Marka : Markasız
Fiyat : ₺600,00(KDV Dahil)
₺600,00 'den başlayan taksitlerle

KARS PETEK BALI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kafkas arılarının, Kars'ın kendi coğrafyasında bulunan bin bir çeşit bitki çiçeklerinin özünden yaptığı bir baldır. Sadece Kars ve Ardahan yöresinde bulunan bu arılar bölgedeki her çiçeği peteklere muhteşem bir uyumla mükemmel bir biçimde dokurlar. Sonucunda kristalize ve krema şeklinde olan, beyaz ile amber rengini arasında kalan lezzet çıkar ortaya. Dışarıdan hiçbir müdahale yapılmadan, boğazı yakmanın tersine okşayan karakovan süzme balının güzelliği çıkar ortaya...İster bir dilim kaymaklı ekmekle, ister kaşık kaşık ye gitsin, bize fark etmez.

 

Kars balı, Kars’ın kendi coğrafyasına has bin bir çeşit bitki çiçeklerinin özütünden Kafkas Arılarının yaptığı bir baldır. Kars balı çoğunlukla göçebe arıcıların kovanlarında üretilir.Kafkas ırkı arı sadece Kars yöresinde bulunur ve Kars balına lezzetini Kafkas arısı verir.Bu arının temel özelliği dil uzunluğudur.Dili 7.2 mm olan Kafkas arısı,diğer arılardan 3mm daha fazla olan dili sayesinde derin tüplü çiçeklerin nektarlarından da faydalandığından Kars balına eşsiz lezzetini vermektedir.Kars balının diğer bir özelliği de kristalize olması ve krema şeklinde olmasıdır.Beyaz ile amber renginde olur. Boğazı yakmaz. Bu yüzden aranan bir bal çeşidi olan Kars balı “Kafkas Arısı Çiçek Balı” olarak da bilinir. Göçebe arıcılar, kovanlarını belli aralıklarla çiçeklerin,polenlerin  ve bitki çeşitlerinin en fazla olduğu yerlere koyarak ve dolaştırarak Kars balının kendine has lezzeti,kokusu ve rengini oluştururular.

Yörenin sanayi ve kimyasal atıklardan ari olması, mera ve yaylalarının geniş ve endemik bitki faunasından zengin olması Kars balının eşsiz lezzetinin kaynağını oluşturur.

Kovanlardan elde edilen petek ballar, 1Kg’dan 3 -4 kg’lık olarak satılır. Petek ballar süzme bal makinesinden  geçirilerek mumundan arındırlır ve 0.5, 1,1.5 Kg’lık kavanozlarda veya 20 Kg’lık tenekelerde piyasaya sürülür.

Kars balı son yıllarda Kars’lı marka altında da tescil edilerek satılmaya başlamıştır.Yörede bal analizi yapan laboratuarlar bulunmakta ve ilgili kurumlar tarafında daha sık denetlenmektedir.

Önceleri Kars balı diğer ün yapmış ballar gibi tanıtılma ve daha profesyonel ellerde pazarlanma fırsatı bulamadığından ülke pazarlarında hak ettiği yeri alamamıştır.Ancak son zamanlarda Kars balının ülke pazarlarında hak ettiği yeri almaya başladığı görülmektedir. Çünkü her geçen gün saflığını , ariliğini koruyan doğa Kars yaylalarında içerdiği bin bir çeşit çiçek ve bitki florası ile adeta bir organik ortam hazırlamakta ve Kars balının çoğu yerde üretilen ballardan ayrıcalıklı kılmaktadır.

 

Kars’ta tarımsal amaçlı ilaçlama ve gübreleme olmadığından Kars balı doğaldır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR